אודות בית הכנסת

ב"ה
בית הכנסת בעין ורד
 
רקע
 
  • בית הכנסת בעין ורד נבנה בשנת 1937 ה'תרצ"ז, ומאז הוא פעיל בכל שבתות וחגי ישראל
  • אופי בית הכנסת הינו בעל צביון ציוני – התיישבותי לפי ההלכה היהודית
  • הוקם ע"י ראשוני המתיישבים בתמיכת המוסדות והון אישי למען ספק צרכי חפצי הדת
  • בית הכנסת משרה אוירה חמה ומחבקת לכל הבאים בתוכו ומשמר את הזיקה לעם היהודי
  • ניתן לראות בבית הכנסת סבא, אבא, ובן מתפללים יחדיו, מחזה נדיר במקומות אחרים
  • בחגים כגון חנוכה, פורים, ושמחת תורה, בית הכנסת מלא מפה לפה וכולם חוגגים בצוותא בהתרוממות הרוח
  • מתפללי בית הכנסת הם תושבי עין ורד, הקהילה הדרום אפריקאית מעין שריד, תושבים מכפר הס, וכל האורחים המזדמנים לבית הכנסת
  • הפעלת בית הכנסת היא על בסיס התנדבותי
 
הפעילויות בבית הכנסת
 
שיעור ביהדות 
 
כל יום חמישי בערב בשעה 21:00 מתקיים שיעור בנושאי החכמה היהודית. קבוצת חברים לומדת בצוותא מספרי היהדות כגון: ספר משלי, איוב, פרקי אבות, קוהלת, ועוד.
                   
תפילות שבת
 
בערב שבת, קבלת שבת מתחילה בשעת הדלקת נרות כפי שמפורסם בעיתוני השבת. תפילת קבלת שבת מלווה בשירים המכניסים את הקהל לאוירת השבת.בשבת בבוקר מתחילה התפילה בשעה 8:00.                
לאחר התפילה, ברוב השבתות, נערך קידוש באולם השמחות הכולל מטעמים לכבוד השבת.
חברי עין ורד מתנדבים להגיע לבית הכנסת בשבתות בהם יש חשש שלא יהיו מספיק מתפללים. נשמח
להגדיל רשימת מתפללים זו.
 
חגי ישראל 
 
סליחות                                             
 
במוצאי שבת האחרון לפני ראש השנה נאספים בבית הכנסת לאמירת סליחות יחד עם הרב אשר זמל, לפי מסורת אמירת הסליחות בשכונות של ירושלים.
 
ראש השנה                                      
 
בית הכנסת נערך לקלוט מספר רב של מתפללים כך שלכל אחד ואחת יהיה מקום לשבת. בבית הכנסת לא נהוג לערוך מכירת מקומות או תפקידים. העליות לתורה ונשיאת ספר התורה וכו' נעשים לפי התור. בבוקר ראש השנה תוקעים בשופר במהלך התפילה. אחר הצהרים עורכים בבית הכנסת את מנהג "תשליך"
                                           
יום כיפור
 
בית הכנסת קולט מספר רב של מתפללים. לכל אחד ואחת יש מקום לשבת. לא נהוג לערוך מכירת מקומות או תפקידים. ביום כיפור עצמו נערכות התפילות לאורך כל היום כולו עד לתפילת נעילה ותקיעה בשופר. לאחר מכן מוגש תפוח בדבש ושתיה קרה. נערכת תפילת ערבית ותפילת קידוש הלבנה

סוכות
 
בנוסף לתפילה, קיימות מספר ערכות של לולב ואתרוג עבור באי בית הכנסת. סוכה מוקמת בחצר בית הכנסת עבור כל מי שחפץ בסוכה. בשבת חול המועד בבוקר קוראים את מגילת קוהלת.
                                   
שמחת תורה
                                   
בערב שמחת תורה נערכות הקפות יחד עם נוער עין ורד. לאחר ההקפות  מקבלים הנוער גלידות ושתיה קרה להשיב את רוחם לאחר הריקודים.  ביום שמחת תורה בבוקר נערכות ההקפות יחד עם כל הילדים והוריהם.  הילדים מקבלים דגלי שמחת תורה ורוקדים עם ספרי תורה קטנים. בסוף ההקפות מקבלים הילדים שקיות מלאות כל טוב. בתפילת הבוקר נערכת תפילת אזכרת נשמות ובסוף התפילה מוגשת סעודה גדולה לכל באי בית הכנסת.                                                                                                                           
                                                                                              
חנוכה
 
בערב שבת חנוכה מוזמן הציבור להדלקת נרות חנוכה בצוותא. אוכלים  סופגניות, שרים את שירי חנוכה הידועים מהמסורת ומגני הילדים, ומקבלים דמי חנוכה (מטבעות משוקולד) וסביבונים – מתנות לחנוכה
                                
פורים                                   
 
בערב פורים מוזמנים כולם גברים נשים וילדים לקריאת מגילת אסתר. כובעי ליצנים ורעשנים מחולקים לבאים. כולם מגיעים מחופשים ושמחה אמיתית באויר. לאחר קריאת המגילה מקבלים הילדים משלוח מנות מיוחד. למחרת בבוקר בשעה 8:00 קוראים שוב את מגילת אסתר.
 
פסח                                   
 
בערב פסח מארגן בית הכנסת מכירת חמץ ע"י הרב אשר זמל וכן הגעלת כלים בשיתוף עם המרכז התורני קהילתי "מאור השרון" בתל-מונד. בערב החג הראשון נערכת תפילה חגיגית. בשבת חול המועד בבוקר קוראים את מגילת שיר השירים, ובשביעי של פסח בבוקר נערכת תפילת אזכרת נשמות.
                                  
יום העצמאות                                  
                                  
ביום העצמאות בבוקר נערכת תפילה חגיגית בשיתוף עם הקהילה הצעירה והחדשה במושב עזריאל.
התפילה כוללת את ה "הלל" ותפילות נוספות לשלום מדינת ישראל ושגשוגה.
                                                
שבועות
 
בית הכנסת מקושט בפרחים וענפים ירוקים לכבוד החג. נערכת תפילת ליל החג, ובשעה 22:00 חוזרים המתפללים לבית הכנסת לתיקון ליל שבועות. בבוקר קוראים את מגילת רות ונערכת תפילת אזכרת נשמות לחללי מערכות ישראל, קורבנות השואה, מייסדי עין ורד, תושביה, וקרובי המתפללים.
                                     
תשעה באב 
 
בערב תשעה באב מתכנסים בבית הכנסת לקריאת מגילת איכה, זכר לחובן בית המקדש הראשון והשני. יושבים על הארץ וקוראים את המגילה וקינות תשעה באב. למחרת בבוקר מתפללים שחרית וקוראים את קינות תשעה באב.
                                            
                                                                                   
 
 
 
קבלת גני הילדים בערב ראש השנה
 
בערב ראש השנה מגיעים לבית הכנסת בכמה מחזורים כל גני הילדים והפעוטונים.
הילדים שרים שירי ראש השנה, שומעים הסברים על ראש השנה ויום כיפור מפי גבאי בית הכנסת וכן שומעים תקיעה בשופר. בסוף האירוע פותחים לפני הילדים את ארון הקודש. הילדים מקבלים סוכריות מתוקות וברכה לשנה טובה ומתוקה.
 
קבלת תורה לכיתות ב'
 
כיתות ב' בהם לומדים ילדי עין ורד מוזמנים לבית הכנסת לקבלת ספר התורה הראשון שלהם. הילדים מגיעים בבוקר ומקבלים הסברים על כל נושאי היהדות תוך שהם מקבלים לידיהם ונוגעים בכלי היהדות כגון: מזוזה, פמוטי שבת, גביע יין, חנוכיה, מגילת אסתר, וספרי תורה קטנים, שופר וכו. בסוף האירוע פותחים לפני הילדים את ארון הקודש וכל הילדים מביעים משאלה. לאחר מכן עוברים הילדים לאולם השמחות של בית הכנסת לארוחת בוקר יחד עם ההורים, . ולשמיעת המסכת שהכינו הילדים ולקבלת ספר התורה.
 
הסברים על החגים בגני הילדים
 
גבאי בית הכנסת מוכנים לבוא לגנים במושב או בבית ספר "הדר שרון" בהם לומדים ילדי עין ורד ולהסביר על חגי ישראל תוך כדי הבאת שופר, ספרי תורה קטנים, או מגילת אסתר וכו', כדי להסביר לילדים בצורה מוחשית על חגי ישראל.
 
ארועים משפחתיים
 
*) האירועים בתאום מראש עם גבאי בית הכנסת (פירוט בהמשך)
 
עריכת ברית או בריתה
 
ניתן לערוך ברית לרך הנולד, בבית הכנסת. הברית נערכת על הבימה כאשר כל האורחים יושבים מסביב לבימה. לאחר עריכת הברית, ניתן להשתמש באולם השמחות הצמוד לבית הכנסת,
וכן בגינת בית הכנסת לארוחת השמחה.
 
עריכת פדיון הבן
 
ניתן לערוך פדיון הבן לרך הנולד, בית הכנסת. פדיון הבן נערך על הבימה בבית הכנסת ע"י כוהן שמסביר את מהות הטקס כאשר כל האורחים יושבים מסביב לבימה. לאחר עריכת ההפדיון, ניתן להשתמש באולם השמחות הצמוד לבית הכנסת, וכן בגינת בית הכנסת לארוחת השמחה.
 
עריכת בר מצווה
 
בית כנסת מלווה את הבר מצווה ומשפחתו החל משלב ההכנות לבר מצווה. לבית הכנסת רשימה של מורים מומלצים ללימוד הקריאה בתורה וההפטרה. נערכת חזרה גנרלית לפני שבת הבר מצווה בה לומדים ההורים מה עליהם לעשות וכן הבן מתרגל את הקריאה בתורה. בית הכנסת מעניק מתנה לכל בר-מצווה: תעודה גדולה, חוברת ובה עיקרי היהדות, וספר מרתק וחינוכי. לאחר התפילה נערך קידוש אליו מוזמנים כל הנוכחים בבית הכנסת, באולם השמחות הצמוד לבית הכנסת.  
 
עריכת בת מצווה
 
בית כנסת מעלה לתורה את אורחי הבת מצווה. הבת מקבלת על עצמה להכין מצגת על דפי ניר גדולים על אחת מהדמויות הנשיות ביהדות אליה מתחברת הבת ביותר. לאחר התפילה נערך קידוש אליו מוזמנים כל הנוכחים בבית הכנסת, באולם השמחות הצמוד לבית הכנסת.  בזמן הקידוש, הבת מציגה את המצגת שהכינה ולאחריה שרים לבת כל הנוכחים וזורקים סוכריות לאות שפע של דברים מתוקים שירד מהשמים על בת המצווה. לבת המצווה מוענקות מבית הכנסת מתנות: תעודה גדולה, חוברת ובה עיקרי היהדות, וספר מרתק וחינוכי. 
 
שבת חתן
 
בית הכנסת שמח לארח חתנים לפני או אחרי חופתם. כל אורחי החתן והכלה מוזמנים לבית הכנסת בשבת בבוקר. העולים לתורה הם מצד החתן והכלה וכולם מברכים את הכלה והחתן. החתן עולה לתורה ולאחר שברך, זורקים עליו סוכריות לסמל גשם של ברכה ושל דברים מתוקים שירדו מהשמים על ראש החתן והכלה. גבאי בית הכנסת מברכים את החתן והכלה ונותנים להם מתנות. לאחר התפילה כל הנוכחים מוזמנים לקידוש באולם השמחות וללות את הקידוש בשירים ובמחולות.
 
חתונה
 
ניתן לערוך חופה וקידושין בבית הכנסת ואף את מסיבת קבלת הפנים. החופה נערכת על הבימה כאשר כל האורחים יושבים מסביב.
 
שבת בני ובנות המצווה
 
בית הכנסת מזמין את כל בני ובנות המצווה של אותה השנה לערב שבת בבית הכנסת. הבנות מדליקות נרות שבת. כולם נכנסים לבית הכנסת לתפילה. לפני קבלת שבת נאמרת דרשה בפני כל באי בית הכנסת על אחד הנושאים הקשורים לבני בנות המצווה. לאחר התפילה נכנסים בני ובנות המצווה והוריהם לארוחת ליל שבת המורכבת ממטעמי המטבח היהודי המסורתי. אחד הבנים מקדש על היין ואחד בנים מברך על החלות. בין מנה למנה שרים שירי שבת מסורתיים ושומעים סיפור על היהדות מפי זקן המתפללים. בסוף הארוחה מברך נציג הוועד המקומי ולבני המצווה מוענקות מתנות משותפות מבית הכנסת והוועד המקומי.
 
טקס בנות מצווה
 
במידה ובנות המצווה והוריהן בחרו לערוך את המפגשים שעורכות הנשים הדתיות הלאומיות בעמותת "מתן" לבנות המצווה, את הטקס המסיים את המפגשים האלו, בית הכנסת שמח לארח.
 
הרצאות
 
בית הכנסת מזמין מדי פעם ופעם מרצים לבית הכנסת על מנת שירצו בפני הקהל בנושא הקשור ליהדות. בין המרצים שהיו ניתן למצוא את הרב ישראל לאו, הרב – פרופסור אליהו ריפס, הרב זמיר כהן, הרב פרופסור ושר המדע דניאל הרשקוביץ, ועוד. ההרצאות פתוחות לקהל הרחב ללא תשלום.

 כבוד הרב אשר זמל וותיקת מושב עין ורד יפה רוזן, באירוע בבית הכנסת
 
מופעים
 
בית הכנסת מזמין את הקהל מדי פעם להופעות. המופעים שהיו לדוגמא, נגניות הקלרינת "בנות חווה", החזן הרב פינחס רוטנברג, והסטנדאפיסט הרב מאיר שוורץ. המופעים פתוחים לקהל הרחב ללא תשלום.
 
חנוכת הבית
 
גבאי בית הכנסת ישמחו לארגן טקס חנוכת בתים חדשים במושב. בעלי הבית מזמינים אורחים לטקס. האורחים מברכים את בעלי הבית בברכות חמות שחוברו ע"י רבנים בדורות שעברו. בנוסף לומדים קטעים קצרים מתוך הגמרא וכתבי הרמב"ם., ולבסוף מקנחים במאכלים טעימים.
 
 
 
 
 
 
עד 120
 
הכנות להלוויה
 
גבאי בית הכנסת ערוכים לעזור למשפחה בכל עניני עריכת הלוויה והשבעה שלאחריה.
 
 
 
עריכת אזכרה
 
גבאי בית הכנסת עורכים אזכרה בבית הקברות לפי בקשת המשפחה.
 
 
הנצחה
 
ניתן להנציח את שמות הקרובים על גבי לוחות הזיכרון בבית הכנסת, או לקנות עבור בית הכנסת אחד מהחפצים הנדרשים בבית הכנסת ועליהם להנציח את שמות הקרובים
 
רב בית הכנסת
 
הרב של בית הכנסת הינו הרב אשר זמל שליט"א, הרב של ישובי לב השרון. הרב פוסק בכל השאלות המתעוררות בבית הכנסת וכן ניתן לפנות לרב באופן אישי בכל יום בין 8:00 ל 8:30 בבוקר
בטלפון 03-6197290
 
וועדת דת
 
וועדת דת מייעצת לגבאי בית הכנסת ומהווה את הקשר שבין בית הכנסת למוסדות המושב וחבריה.לאחרונה הצטרפו אליה חברים מהוועד המקומי.
 
*) עריכת שמחות בבית הכנסת
 
ניתן להשתמש באולם השמחות הצמוד לבית הכנסת, וכן בגינת בית הכנסת לארוחת השמחה. אולם השמחות בקיבולת של עד 80 איש, וגינת בית הכנסת יכולה להכיל 100 איש. האירוע כרוך בתאום מראש ובעלות של 500 ש"ח, לפחות,  תרומה לבית הכנסת.
 
יצירת קשר
 
כתובת הדוא"ל של בית הכנסת: envered.synagogue@gmail.com
 
גבאי בית הכנסת
 
ניתן להשיג את גבאי בית הכנסת בטלפון הבא:

דוד כדיר: 0505261341