בית הספר

מאת: מירי אלוני

בראשית היווסדו של גוש תל מונד, היה בית ספר אחד משותף לכל הגוש: לשלושת המושבים- עין ורד, כפר הס וחרות ולמושבה תל מונד ביה"ס היה קטן, כיתה אחת בכל שכבה, מכיתה א' ועד י'. תכנית הלימודים היתה של זרם עובדים וססמת בית הספר "עבוד ולמד". הלימוד המשותף תרם לקשרים הדוקים בין הישובים.

 
שיעור התעמלות לילדי עין ורד.

 בבית הספר היה הווי סוער. הבוגרים, ראשוני התלמידים, הגיעו רכוביםעל חמורים, והרבו במעשי קונדס. התלמידים השובבים ביותר היו גם הפופולריים ביותר. במשך הזמן חדל המנהג להגיע על חמורים, ואנחנו הלכנו ברגל, ואחר כך רכובים על אופניים. תלמידים בוגרים יותר הרכיבו את הקטנים על האופניים ההליכה ברגל לבית הספרובחזרה סיפקה גם היא פרק הווי מיוחד. הלכנו לאיטנו, שוחחנו וצחקנו, ועשינו הרבהחניות בדרך תוך כדי משחקים ואכילת תפוזים בפרדסים. בביה"ס חגגנו הרבה חגים יפיםביחד. לא נשכח את חגיגות חנוכה, ט"ו בשבט ובעיקר חגיגת הביכורים. הבנים הכוהנים לבשו שמלות לבנות, הבנות רקדו שצמותיהן פרומות ושיערן מפוזר, והייתה מכירה פומבית של הירקות והפירות שתרומתם הייתה לקרן הקיימת.

גם סלסילות הביכורים שהכנו בבית היוותעסוקה מרגשת. יום קודם לחגיגה גם חג הפועלים, האחד במאי, נחגג בהוד ובהדר. המורה לספורט אפריים העמיד מופע של הנפת דגלים אדומים תוך כדי התעמלות. המופע היה מרגש והיה מצעד וגם פירמידות לחגיגות הללו היו ההורים מוזמנים, וכל הגוש חגג יחד חגיםואירועים שונים. בית הספר היה מרכז תרבות של כל תושבי גוש תל מונד. במשך השנים גדלגוש תל-מונד, נוספו יותר ויותר תלמידים. התוצאה הייתה שבית הספר חולק לשניים. ביתה ספר האיזורי למושבים, ובית הספר המקומי לילדי תל מונד. לבית הספר המקומי הגיעוהרבה מאוד ילדים עולים. הייתה זו תקופה של ניכור בין שני בתי הספר. לאחר שנים שלויכוחים איחדו מחדש את בית הספר. כיום שוב מופרדים בתי הספר עקב ריבוי נוסף שלהתלמידים.

היום, התלמידים לא הולכים יותר ברגל. אוטובוס מסיע אותם לבית הספר הלוך וחזור. תנאי החיים שופרו, אבל האווירה הראשונית שהייתה בתקופתנו נעלמה. התמימות, החברותוההווי השתנו- תקופה חדשה באה. כמו שהשתנתה האווירה במושב, כך גם השתנתה האווירה בין הילדים. היום נכדיונו לומדים בבית הספר המשותף למושבי הגוש (הדר השרון(. והלימודים חדשים ומגוונים יותר מאשר ידענו אנו בעבר.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...כל הזכויות שמורות למושב עין ורד  |  הוספה למועדפים   |  הפוך לעמוד הבית  |  חזור למעלה

עיצוב: Tween-id

 

לייבסיטי - בניית אתרים