מארגון להתיישבות

מייסדי מושב עין ורד היו אנשי העלייה הרביעית, שהגיעו באמצע שנות ה-20 מארצות מזרח אירופה : רוסיה, פולין, אוקראינה, ליטא ורומניה.
חבורות העולים התגוררו במושבות ועבדו כפועלים בחקלאות ובסלילת כבישים. הפועלים שאפו להגיע להתיישבות עצמאית. הם התקבצו בארגונים והמתינו לעלייה על הקרקע, ועבדו לפרנסתם ולהכשרתם במושבות. מתיישבי עין ורד לעתיד השתכנו זמנית בערים ומושבות בשרון כמו תל-אביב, כפר סבא והרצליה.
 

 

כך הכל התחיל. מחנה ארגון חקלאי ת"א, 1930

"ארגון חקלאי תל אביב" החל להתגבש בשנת 1926. בתחילת דרכו מטרתו היתה להקים שכונת פועלים בסביבות תל אביב. אחרי שנתיים הגיעו חברי הארגון למסקנה כי הם רוציםלהקים יישוב עצמאי אשר יעסוק בחקלאות. וכבר בשנת 1928 עמד הארגון בתורלהתיישבות.

איך נבחר השטח להתיישבות? החל משנת 1928 ניהל הארגון משא ומן עם חברת הכשרת היישוב. בגלל שהקופה הלאומית- אותה קופה שעזרה לממן הקמת יישובים רבים, היתה ריקה, חברי הארגון נאלצו לאסוף כסף בעצמם כדי להלוות לקרן הקיימת לישראל. ההצעה הראשונה למקום התיישבות היתה בצפון תל אביב, אך לאחר דחיות רבות הארגון הופנה לשטח אחר ליד הרצליה.

חריש ראשון בשטחי ההתיישבות החדשה, 1930.

לבסוף הארגון נשלח גם לשטח "טייבה". אך כל ההצעות האלה נדחו והדחיות לוו באכזבות ובמשברים אשר הובילו לחברים נואשים רבים לעזוב את הארגון. ב-1929 הושג הסכם לרכישת שטח בין טירה לטייבה ליד היישוב תל מונד, שלושה ארגונים: ארגון יזרעל שהקים את היישוב כפר הס, ארגון חרות-יהודה שהקים את חרות וארגון חקלאי ת"א שהקים את עין ורד. הקמת היישובים האלה עמדה סביב ענף הפרדסים בעיקר וענפי חקלאות נוספים כמו לול, רפת, גני ירק.

המושב הבנוי הנשקף מגג בית העם.

המטרה היתה להקים את היישובים סביב מפעל הנטיעות של הלורד מונד. תחילה הוקמו ביישוב העתידי תשתיות עיקריות כמו באר מים וצריף ציבורי. עין ורד לא נכללה בתכנית קרן הייסוד, וגם לא נכללה בתוכנית האלף (כמו היישוב כפר הס) ולכן, רק למי שהיה מספיק כסף, היה יכול לעבור לגור בשטחי המושב. לא כל השטחים נמכרו בקלות לתושבים ובחלקם סירבו אף הערבים למכור את השטחים- לכן נאלצו חברי הארגון להתיישב בשלושה גושים נפרדים: מרכז המושב- בו נבנו השירותים הציבוריים, בירוביג'אן- על שם הניסיון ליישב יהודים חקלאיים בסיביר באיזור בירוביג'אן (המרחק ממרכז המושב), ועבר הירדן- מעבר לדרך הראשית אשר הובילה למושב.
בשנת 1932 נרשם הארגון כאגודה שיתופית.
בשנת 1935 הוחלף השם מ"ארגון חקלאי תל אביב" למושב עין ורד.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...כל הזכויות שמורות למושב עין ורד  |  הוספה למועדפים   |  הפוך לעמוד הבית  |  חזור למעלה

עיצוב: Tween-id

 

לייבסיטי - בניית אתרים