ממדגרה לספריה

ספרית עין-ורד שכנה זה שנים ב"כוך" צר מלהכיל שליד מועדון החבר.בשנת 2003 הוחלט סוף סוף לגייס הכוחות לארגן את משכנה החדש. נעניתי, בשמחה, למשימת התכנון.
תחילת הדרך-הגדרת "פרוגרמה" שהיא- מכלול צרכים ושימושים הן של הקוראים והן של הספרנית. בכך לוותה אותי, בהיענות גדולה, רחל צחורי הספרנית המסורה. יחד אספנו נתונים שונים כמו מידות ספריה קיימת, כמות ספרים קיימת וצמיחה עתידית, וחלוקתם לאגפים. מלבד הנתונים ה"יבשים" והחשובים הללו, הורגש צורך בהגדרת רעיון ומטרה לעצם השינוי. בהתחקות אחר הפעילות בספריה, הוחלט כי לב התכנון הנו התאמת הספרייה החדשה למשתמשים העיקריים –   ה י ל ד י ם .
הספרייה החדשה מתוכננת להיות, אמנם, מקום של כולם, אך מקדישה את החלל הפתוח והציבורי שלה בעיקר לילדים: הקראות סיפור מאולתרות לפעוטות, שעת סיפור לגדולים או סתם קריאה בהסבה על שטיח בתחושה ביתית, כדי שהילדים שלנו ייהנו מחדוות הקריאה.
לנו, המבוגרים, יש "גלגלים" להגיע לכל מקום, אך אנו שוכחים שלילדי המושב, בשונה מאלו הגרים בעיר, אין מספיק מקומות ציבוריים נעימים לשוטט אליהם ולשהות בהם…
המבנה שיועד למשכן החדש היה החלק המרכזי של ה"מדגרה" הישנה שליד מגרש הספורט -חלל מאורך שמידותיו כ15- מטר אורך ו5.5- מטר רוחב, ובו חלונות קטנים מאד.
כל המחיצות והתקרות המונמכות הוסרו כדי לרווח את החלל. הכניסה הראשית החדשה נקבעה בחזית המזרחית, מוגדלת כויטרינה גדולה. היא, למעשה, מקור האוורור והאור העיקרי לחלל, ובה גם דלת הכניסה, וחלון תצוגה המזמין את הקוראים.
כניסה זו גם מאפשרת "שבירה" של החלל המלבני הארוך והגדרה (ללא קירות-ע"י תקרה מונמכת וע"י שורות המדפים) של 3 חללים ריבועיים נחוצים:חלל כניסה ושהיה מרכזי, ושני אגפים מצדדיו-אגף ספרי מבוגרים ועיון ואגף ספרי ילדים ונוער.
כל הריהוט בספריה תוכנן עבורה באופן מיוחד, להתאים לצרכים הייחודיים של ספריה מקומית קטנה, עם מאפיינים משלה. למשל- "קופסת" ספרים קלאסיים ישנים לילדים במרכז אזור הקריאה אשר תגרה, יש לקוות, את הקוראים הצעירים להתעניין בספרים שאינם, בלשון המעטה, רבי מכר עכשוויים. גם קלאסיקות בסיפורת למבוגרים יוצגו ב"חלון" מיוחד בחזית שולחן הספרנית.
בתכנון שולבו התייעצויות עם קוראים וכן אורגן ערב הצגת תכנית פומבי כדי לממש במלואו את רעיון התכנון בשיתוף הקהילה. תודה למי שהגיע, שאל והעיר, ולכל מי שעזרו בדרך-באופן מיוחד לחברי ועד מקומי, בראשם דוביק ושלומי, שלולא דבקותם, לא היה מימוש לכל הרעיונות. ומובן שלולא מסירותם של ליאת ואליהו לא היינו מגיעים עד הלום...אמנם הדרך התארכה והביצוע נמשך הרבה מעבר למה שדמיינו (תכנון- שנת 2003!) אבל הכל מאחורינו, 
להתראות בספריה!
דליה נחמן-פרחי, אדריכליתכל הזכויות שמורות למושב עין ורד  |  הוספה למועדפים   |  הפוך לעמוד הבית  |  חזור למעלה

עיצוב: Tween-id

 

לייבסיטי - בניית אתרים