עין מקף ורד נקודה קום

 
מאת: מתן פרץ

עברתי לעין ורד באמצע שנות ה-90. 16 שנה.


            מצחיק לחשוב בצורה נוסטלגית על תקופה זו. ותיקי המושב ודאי תמהים ולא מבינים על מה כל המהומה, אך עבורי, זו הייתה תקופה מיוחדת. נוסטלגיה יכולה לצוץ בכל מיני צורות. זיכרונות גדולים של אירועים מכוננים או גם אפילו דברים קטנים שנראים כביכול, חסרי משמעות. קחו לדוגמא את טלפון הבזק (כן, זה שנמצא בצרכנייה, והיום משמש קהילה מאוד מסוימת) – לפני עידן האייפון זאת הייתה הדרך היחידה לתקשר עם העולם – שׂ3 מספרים וקוד אישי איפשרו לי לדון עם הוריי על נושאים חשובים כגון מה לארוחת הצהריים והאם אפשר לשדרג אותה עם משהו מהצרכנייה.


זוכרים שהייתה מגלשה פעילה בבריכת עין ורד? או שבגן השעשועים היה פרצוף מיקי מאוס גדול שהיווה מקום מסתור מושלם במשחק מחבואים? ומה אם הספרייה האפלולית עם ריח הטחב והאבק? (מקום שאליו התביישתי להיכנס אחרי שהספר המושאל בביתי ישב לו במשך מספר חודשים). ואיך אפשר לשכוח את "הבית בעין ורד"? גם היום אני שומע אודותיו מחברים לשירות מכל קצוות הארץ.

את רוב שנותיי חייתי כאן, גדלתי והתפתחתי וכמו כן חוויתי שינויים רבים שחלו במושבנו – שינויים שהגדולים לא תמיד הרגישו בהם.

קחו לדוגמא את שנתי הראשונה במושב. אז רושתנו בהמצאה החדשה – הכבלים. כל יום חיכיתי עד לסיום בית הספר כדי להגיע לצהרון (של רותי) ולראות מה הפעם מציגים בערוץ הילדים. ההיצע כלל תוכניות איכותיות עם בובות מגודלות ומיכל ינאי.

עבורי, ועבור רבים מבני דורי הפיתוח הטכנולוגי המשמעותי היה האינטרנט והמחשבים. מחשבות על "דיסקט", "איינשטיין", "קומנדר קין" או "K56" גורמות לי להרגיש לפחות כמו אלו שקיבלו את ורד הזהב. השיא כמובן בהתפתחות זו היה הלן-שופ. זה היה מקום המרבץ האולטימטיבי לנער המתבגר – ועוד במרחק הליכה במושב שלנו. למי שלא הספיק להכיר את התופעה, הלן שופ היה מתחם היכן שתחנת "פז" היום. זו הייתה חנות קטנה בה הוצבו מספר רב של עמדות מחשבים המקושרות ביניהן. אני וחבריי השקענו שם שעות רבות בהשמדת טרוריסטים ובגניבת דגלים ובבזבוז כל הכסף שלנו (וגם של ההורים).

באותה התקופה התחלתי להריץ את אתר האינטרנט של המושב. אחרי כמה ניסיונות כושלים בהקמת אתרי שיתוף מוסיקה להמונים (או אתרים פיארטיים, לקטנוניים) ואחרי שאתר "הבית בעין ורד" נסגר, פניתי לעבוד עליו. אני כבר לא זוכר מה הניע אותי להקים אותו, מכל האתרים שהיה ניתן להקים ברשת העולמית הרחבה אבל אני כן זוכר שחשבתי שזה מספיק חשוב ויכול להביא אנשים להתעניין במושבנו הקט. הגרסה הראשונה הציגה אתר קטן ובסיסי, עם תמונות גדולות ומגורענות ומידע מועט. מספר חודשים לאחר אירוע ההשקה גיליתי שלא מספיק להקים אתר – צריך גם גולשים. הניסיון הראשון למשוך אותם היה לפני עידן הפייסבוק וה"פיקאסה" ונתמך על תמונות מאירועים במושב.

עם השנים ולאט, לאט, האתר גדל והתפתח. הוא הציג ממשק יותר ידידותי ואף עבר לשרתים ולכתובת רשמיים. אליו הצטרפו בשנים האחרונות ערוץ ביו-טיוב, קבוצה בפייסבוק, קומונה בתפוז (לא מעט בשביל קהילה בת אלף וקצת תושבים) ועוד שלל שירותים מתקדמים שמחברים בין תושבי המושב כל יום.

עבודתי על האתר לימדה אותי רבות אודות המושב – היסטוריה, תרבות, עסקים- והיא עודנה מחברת אותי למתרחש בו היום, גם כשאני רחוק וחוזר רק לעיתים הביתה.

הגענו לעשור השני של שנות ה-2000 ולמרות שותיקינו ירגישו שהתקופה שתיארתי הינה רק טיפה בים חייהם ובהווי המושב, עבורי אלו שינויים מרכזיים שהשפיעו רבות על חיי במושב.

 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...כל הזכויות שמורות למושב עין ורד  |  הוספה למועדפים   |  הפוך לעמוד הבית  |  חזור למעלה

עיצוב: Tween-id

 

לייבסיטי - בניית אתרים