סיכום ישיבת הוועד מס 2 מיום 29/1/19

 

נוכחים: דב סבידור – יו"ר, יוסף מורבר, אורנה הדר, תומר גולן, יפעת גינת, גלית מוטשן, מירב אוליניק, דודו אשנברג, רן להב, ליאת ברזילי.

 

 על סדר היום:

 

1.     אישור פרוטוקול: מס' 1 מיום 21/1/19

2.     פרויקט בית הנער – עדכונים.

3.     הושמט

4.     דיווח רן להב ממליאת המועצה.

5.     צו המסים 2019 – תנאי תשלום ועדכונים.

6.     שדה התעופה – אמיר לב מוזמן להציג סטטוס נוכחי.

7.     דין על הרכב הוועדות.

8.     תביעת ענת ריקי אליקים.

9.     פרויקט מד"א בנוגע לדיפברילטור.

10. דיון על ברית ישובים תאומים עם קיבוץ ניר עם.

11. עדכונים: א. נזקי מזג האויר.

      ב. בקשת איחוד והצלה לקיים אירוע הוקרה במועדון לחבר.

12. שונות.

 

 

1.לסעיף 1 – אישור פרוטוקול מספר 1 מיום 21/1/19 :

הפרוטוקול מיום 21/1/19 מאושר.

 

2. לסעיף 2 – פרויקט בית הנער – עדכונים:

לדאבוננו וחרף התנגדותנו, באמצעות עו"ד שלי רוזנטל, הדיון בערר משרד הרווחה  נדחה. הבקשה לדחייה עמדה על 21 יום. בפועל  מדובר בדחייה ארוכה משמעותית אשר מאפשרת לקבלן להמשיך במלוא התנופה ולקבוע עובדות בשטח. יודגש כי עם קבלת הפנייה עדכן ראש המועצה את דובי. בקשת דובי היתה לדחות על הסף את בקשת המשרד. ראש המועצה, בעצה עם יועציו המשפטיים החליט לקבל את הבקשה.

כחלק מההתמודדות עם המצב, סוכם מראש כי מיד לאחר קיום הדיון בערר נקיים דיון נוסף עם ראש המועצה. חרף העובדה שהדיון נדחה החלטנו שלא לדחות את קיום הדיון אצל ראש המועצה. בפגישה בה השתתפו אורנה הדר, גלית פייגין, אהוד גול, אורי פרום ודב סבידור הבענו חרדה גדולה מהצפוי לנו נוכח הרחבת המוסד, ההשפעות והסיכונים הנגזרים מכך.

הבעיה העיקרית כיום, מלבד רצוננו למנוע הפיכת המוסד למעון נעול הנה כמות הנערים שיאכלסו את המקום. אם בעבר היו במוסד 16 נערים כשעל כל אחד מהם אמון מטפל וחצי, עתה צפויים לאכלס את המקום פי ארבעה ובהתאם לכך מספר המטפלים. מאחר שמדובר בהשקעה עצומה ברי לנו שלא ניתן יהיה שלא לעשות שימוש במתקן המוגדל. דרשנו אפוא להמיר את הפעילות המתוכננת ובמקומה לאפשר הפעלת מעון לנשים מוכות או מתקן אחר שאינו מתקן לאכלוס עבריינים. ראש המועצה אמר שהציע למשרד הצעה ברוח זו והוא מקווה לקדם מהלך כאמור לעיל.

המצב כיום מסובך מאד הן משום העובדה שראש המועצה, ביושבו כיו"ר הוועדה לתכנון, לא התנגד לריבוע כמות הנערים ואף יותר מזה והן משום התקדמות מהירה של הקבלן המבצע. דומה שמשרד העבודה והרווחה במרוץ נגד הזמן והכל כדי לקבוע עובדות בלתי הפיכות בשטח.

דובי עדכן כי בחן שוב את ההיבטים המשפטיים השונים עם עורכי דין אליאב מנטל, רונן שיין ויצחק גולדנצווייג מהתחום הנדל"ני, המנהלי והפלילי. על הוועד יהיה לקבל החלטות אם מתקדים בנתיב משפטי חרף הסיכונים והעלויות.

על פי הצעת עו"ד גולדצווייג תוכן עצומה של כלל תושבי האזור בה תובע התנגדותנו הנחרצת להכשרת הכלא במתקן בית הנער.

 

3. לסעיף 3 – הושמט

 

4. לסעיף 4 -  דיווח רן להב ממליאת המועצה:

א.    נוכח מצבה הכספי הקשה של המועצה, וגירעון חזוי בהיקף של 12.5 מ' ש"ח הוחלט על צעדים שונים ובכלל זאת הטלת גזרות נוספות על התושבים. בין שאר הסיבות לגידול בגירעון – עלויות תחבורה, קיטון בהכנסות מקנסות חניה, תוספת סייעות בבתי הספר, הנחות ארנונה לזכאים וכו'.

המועצה תפנה למשרד  הפנים לשם קבלת אישור לייקור הארנונה עוד בחמישה אחוזים. כמו כן מתכוונים להפחית במשכורת עובדים, להתחיל בגבייה מלאה על שטחי מרתפים (עד עתה חוייבו עד 75 מ"ר), לצמצם בהעסקת מדריכי גיל תיכון, לצמצם הנחות לזכאים (ההוצאה לסעיף זה עלתה בשבע שנים משני מ' ₪ ל 9 וחצי מ' ₪) ולהעביר מטלות כמו פינוי גזם ותאורת מתקנים לוועדים המקומיים וכו'.

ב.     התקבלה הצעת רן ,לפיה גוף כלכלי חיצוני יבדוק את התנהלותה הכספית של המועצה.

ג.      מעדכן על בעיה חמורה של שימוש בסמים ואלכוהול בקרב בני הנוער. מדובר גם בסחר בסמים שמתבצע בקרית החינוך בזמן ההפסקות. המועצה נדרשת לפעול לאלתר כדי להאבק בנגע.

ד.     בכוונת המועצה להחליף את כלל גופי תאורת הרחובות במושבים לתאורת לד. נעשה פיילוט ונבחרה חברה לבצע את העבודות. בעניין זה פנתה המועצה למשרד הפנים כדי לקבל אישור המשרד ליטול הלוואה בסך 8 מ' ₪.

ה.    חוק הפרגולות לפיו יפטרו מתשלום אינו תופס בלב השרון. המועצה פנתה לייעוץ משפטי בעניין זה ועל פי חוות דעתו אין המועצה נכללת בין המועצות אשר מחוייבות בהענקת הנחה זו.

ו.        גם השירותים הווטרינריים יצומצו ובכלל זאת פעילות הלוכד.

ז.       תקציב הוועדה המוניציפאלית יצומצם בכ 40000 ₪.

ח.    קוצץ תקציב עמותות דורות, תקציב קשרי חוץ, חלוקת מלגות לסטודנטים, תקציב הספורט ותקציב השתלמויות.

 

5.לסעיף 5 –צו המסים 2019 – תנאי תשלום ועדכונים:

צו המסים אושר ונחתם. אושר להותיר את ההנחה בסך 2% למשלמים במזומן וכן למשלמים בהוראת קבע.

 

6.לסעיף 6 – שדה התעופה (הוזמן אמיר לב):

אמיר לב מעדכן שנכון לעכשיו אתר חדרה מזרח הוא האתר המועדף על הות"ל. למרות זאת יש לציין כי עין ורד עדיין חזק בתמונה ומהווה חלופה ראשונה לחדרה. הות"ל הודיע על הקפאת מצב בחדרה לפי סעיף 76/77. בהתאם להחלטתו זו – אסור לפתח את השטח. גם לבחירות המקומיות היתה השפעה. שר האוצר כחלון הודיע במהלך הבחירות שהוא מקפיא את התכנית לקדם את השדה בחדרה ואולם אין להצהרתו זו משמעות. אגב, המועמד של כחלון לראשות העיר לא זכה.

משתמשי השדה בהרצליה ניסו שוב ושוב להשאיר את השדה בהרצליה על כנו. מבחינתם, באין הרצליה המיקום המועדף עליהם הוא עין ורד. מחייב אותנו לעמוד על המשמר. בעבר, בצרה/בני ציון היו בעדיפות גבוהה יותר וכך עמק חפר. חלופות אלו ירדו כתוצאה מלחץ הירוקים.

כיום בראש הות"ל עומד זאב ביילסקי. אמיר סבור שעמיר ריטוב חייב לעמוד איתו בקשר רצוף ולהפעיל עליו לחץ בעניין. אחת הדרכים לסכל את החלופה שלנו הינה קידום תכנית בניה בסמוך למושב יעבץ – "הרחבת יעף מערב". אלא שמושב יעבץ מתנגד להרחבה חרף העובדה שבעלי הקרקע הפרטיים תומכים בקידום תכנית ואף הסכימו לממן קידום תכניות.

דומה שהגורם המעכב הוא סגן ראש המועצה יצחק שעתאל. אמיר  לב מציע להמשיך ולהפעיל לחץ בעניין זה על ראש המועצה וסגנו.

בין לבין בית המשפט אישר את סגירת מנחת  עין ורד בעוד שנתיים. קיומו של המנחת בעין ורד הוסיף לניקוד של עין ורד ומשהוחלט על סגירתו הניקוד שלנו, קרי עדיפות עין ורד, פחת. לפיכך, במידה שאופציית חדרה תרד אנו נבקש בחינת כל החלופות מחדש.

 

7. לסעיף 7 – דיון על הרכב הוועדות:

הוכנה והועברה טבלה ראשונית של מבנה הוועדות והרכבן על ידי דובי. שיראל הציעה מבנה מרוכז ויעיל של הוועדות ושני המסמכים יהוו תשתית להשלמת המשימה. סוכם כי לאחר פרסום לכלל הציבור תתכנס ועדה אשר כוללת את אורנה, מירב, יפעת, גלית ושיראל להשלים את המלאכה. הצעתן תובא לאישור סופי של הוועד.

 

8.לסעיף 8 – תביעת ענת ריקי אלקיים:

הגברת אלקיים הגיעה למסיבת סילבסטר אשר התקיימה ב 2016 בבית העם. לדבריה הגיעה דרך חברים במושב חרות  וכתוצאה מליקויי ריצוף/שיפוע באולם, היא נפלה ונחבלה. איש מאנשי המושב לא היה מודע לכך ובכלל זאת מארגנות האירוע -  דנה קליין ורותי גאון. טוענת שבעקבות הנפילה עברה מסכת יסורים ארוכה. תבעה את המושב וחברת הביטוח פנתה לוועד המקומי כדי לקבל אישורנו להשתתפות עצמית כקבוע בפוליסה המבטחת את הוועד. סך ההשתתפות כ 6000 ₪. למרות התחושה שיש במקרה זה נסיון ל"עשיית עושר ולא במשפט" נראה שאין מנוס מלהיעתר לבקשת חברת הביטוח. יש לציין שחברת הביטוח עושה את כל הבדיקות הנדרשות כדי לוודא שהאירוע אכן התרחש בעין ורד. מאשרים אפוא את הבקשה.

 

9. לסעיף 9 – פרויקט מד"א בנוגע לדיפברילטורים:

מגן דוד אדום, באמצעות קצין הביטחון של המועצה, פנו עם הצעה לפיה המושב יקבל מכשיר דיפברילטור ללא תמורה. המכשיר יינתן למושב ובנוסף תינתן הדרכה לקבוצה נבחרת מאנשי המושב. על המושב להתחייב לתחזוקה השוטפת שעלות עשויה להגיע לכדי 1000 ₪ בשנה. נבדקו אלטרנטיבות לפיהן יירכש מכשיר על חשבוננו והמסקנה אליה הגענו הנה שהצעת מד"א הגיונית, הוגנת ורצויה. מאשרים את ההצעה. יש לאתר ולקבוע מיקום הולם למכשיר כך שיהיה זמין בעת הצורך.

 

10. דיון על ברית ישובים תאומים עם קיבוץ ניר עם:

דובי עדכן על מגעים שקיים עם המנהלת הקהילתית של קיבוץ ניר עם. הוועד, מתוך סולידריות עם הישובים העומדים בחזית הדרום, החליט לקדם מהלך לפיו שני הישובים יחתמו על ברית ישובים תאומים. הכוונה ליצור קשר רציף עם ניר עם לארח ולהתארח וכמובן לסייע בעת מצוקה בדרום. לפי בקשת החברים, המנהלת הקהילתית התבקשה להעביר פרופיל של אוכלוסיית הקיבוץ ובהמשך סוכם כי תקבע פגישה בניר עם. נציגות של הוועד המקומי תתארח במקום ויחד יסוכם כיצד מקדמים את המהלך.

 

11. עדכונים:

א.    מזג האויר הסוער הסב נזקים ברחבי המושב. ענפים שבורים, סחף וכו'. כמו כן עמוד התמיכה ברשת ההצללה בגינה הציבורית בהרחבה הצפונית קרס ואיתו הרשת. הנזק מוערך בכ 10 אש"ח. מאשרים תיקון הנזק.

ב.     "איחוד והצלה" באמצעות אחד המתנדבים שהוא תושב עין ורד פנו בבקשה לקבל את מועדון לחבר לשם קיום אירוע הוקרה לפעילים. מדובר באירוע הכולל כיבוד. הוועד מאשר הבקשה. מתנה האישור בקביעת אחראי מטעם "איחוד והצלה" אשר יקבל את המקום וישיבו בתום האירוע כשהוא נקי ומסודר.

 

12.לסעיף שונות:

א.    החברים בוועדה המשותפת עם ועד האגודה – דב סבידור ואורנה הדר.

ב.     עדכון התקציב נוכח הגזרות החדשות – תומר גולן בסיוע ליאת. יובא לאישור סופי של הוועד.

ג.      לבקשת החברים, ייעשה מאמץ לקיים את ישיבות הוועד בימי שלישי.

 

ישיבת הוועד הבאה נקבעה ליום 24/2/19 בשעה 20:00

 

הפרוטוקול נרשם על ידי דובי.כל הזכויות שמורות למושב עין ורד  |  הוספה למועדפים   |  הפוך לעמוד הבית  |  חזור למעלה

עיצוב: Tween-id

 

לייבסיטי - בניית אתרים